Ratusz Wrocławski

Ratusz we Wrocławiu jest doskonałym przykładem na to jak pięknie można zagospodarować przestrzeń starego rynku. Ten wspaniały obiekt został zbudowany w wieku trzynastym. Jego główną zaletą była wieża, której wysokość oceniano na piętnaście metrów. Tą samą wieżę udało się przebudować w 1367 roku dzięki czemu zyskała kilka metrów wysokości i jeszcze dodatkowo dodano tam mechaniczny zegar. W ciągu wielu lat istnienia ratusza doszło do niejednej modernizacji i przeróbki. Przede wszystkim tak zwanego remontu dokonano pomiędzy 1470, a 1510 rokiem, a w 1615 roku elewacja została dodatkowo mocno poprawiona. Na południowej stronie widać wiele rzeźbiarskich arcydzieł z początku szesnastego wieku. Na elewacji zachodniej dominują dwa szczyty schodkowe. Północna strona ratusza przedstawia wieżę, która wielokrotnie była dodatkowo przystrojona.

Dawniej ratusz wrocławski służył przede wszystkim osobom związanym z kupiectwem i handlem, bowiem pomieszczenia, które tam się znajdowały powstały głównie jako kramy dla kupców. Na parterze natomiast mieszczanie spotykali się na zgromadzeniach, aby wspólnie dokonać wyboru samorządu. W wieku czternastym w ratuszu doszło do bardzo wielu zmian. Przede wszystkim główne sale jakie wtedy powstały to Izby Radnych, Ławników, a także sala Książęca i sala Sądowa.

Ratusz we Wrocławiu posiada trzy bardzo ważne elementy, na które zawsze warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim najpierw trzeba zauważyć parter ratusza. To właśni tutaj miały miejsca zgromadzenia mieszczan, a także kupców i biesiadników. Można tutaj też znaleźć słynne popiersia wrocławian i najstarszy plan miasta. Na parterze znajdują się Izby Radnych, Sale Sądowa i Książęca. Na piętrze znajdziemy Wielką Salę Rycerską, Izbę Seniora Rady, skarbiec i Izbę Ławników. Piwnica świdnicka to trzecia atrakcja ratusza gdzie znajduje się gospoda o najstarszym stażu w mieście.

Autor